Jak się przygotować do badania USG
Jeśli posiadasz poprzednie wyniki badań obrazowych (np. USG, rezonansu magnetycznego - MRI, tomografii komputerowej -TK), pamiętaj, aby przynieść je ze sobą. W przypadku jakichkolwiek operacji chirurgicznych lub biopsji (w badanym obszarze) – także pamiętaj, aby dostarczyć kartę informacyjną z zabiegu.
USG jamy brzusznej
Dzień przed badaniem
- Należy stosować dietę lekkostrawną, z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców i ciemnego pieczywa.
- Jeżeli istnieje taka potrzeba (szczególnie u pacjentów z tendencją do zaparć i wzdęć brzucha), na 3 dni przed planowanym badaniem można rozpocząć stosowanie leku, który ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, czyli np. Espumisan, Esputicon lub podobne – w dawce 2 kapsułki 3 x dziennie. Ww. leki można kupić w aptece bez recepty.
Jeżeli badanie odbywa się do godz. 12:00
- Należy zgłosić się na badanie na czczo.
- Ostatni posiłek w dniu poprzedzającym badanie należy spożyć do godziny 18.
Jeżeli badanie odbywa się po godz. 12:00
Co na co najmniej 6 godzin przed badaniem należy:
- NIE przyjmować pokarmów.
- NIE pić innych płynów poza niesłodzoną wodą niegazowaną. W szczególności NIE należy pić kawy i mocnej herbaty.
- NIE należy palić tytoniu.
- NIE należy żuć gumy.
Warunkiem prawidłowego obrazowania ultrasonograficznego przez powłoki brzuszne narządów miednicy małej jest wypełnienie pęcherza moczowego. Pęcherz wypełniony moczem wypycha pętle jelitowe z miednicy małej i stanowi swoiste „okno ultrasonograficzne” umożliwiające obserwację narządów rodnych kobiety, gruczołu krokowego mężczyzny oraz pęcherza moczowego.
Aby umożliwić ocenę pęcherza na 1–2 godz. przed badaniem należy wypić od 1 do 4 szklanek niegazowanej wody i NIE oddawać moczu. Ilość wypitego płynu potrzebna do wypełnienia pęcherza jest zależna od czynników indywidualnych. Powinien być średnio wypełniony, ale nie maksymalnie.
USG układu moczowego
Większość badań USG nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak w przypadku ultrasonografii układu moczowego jest ono niezbędne.
Dzień przed badaniem
Na dobę wcześniej należy zwrócić szczególną uwagę na dietę - zrezygnować z napojów gazowanych, wybrać łatwostrawne produkty, aby uniknąć wzdęć, które mogłyby zniekształcić obraz, tym samym wpływając na wynik badania. Należy wyeliminować warzywa i owoce, a także ciemne pieczywo. Zaleca się, aby badanie wykonywać na czczo lub 6 godzin po ostatnim posiłku.
Dodatkowo, dzień przed badaniem, można przyjąć lek, który ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, ponieważ jest ono przeszkodą dla ultradźwięków, np. Espumisan w dawce 3 razy dziennie po 2 kapsułki. U pacjentów z tendencją do zaparć i wzdęć brzucha jest on szczególnie wskazany, wówczas nalezy zacząć przyjmować go na 3 dni przed badaniem.
W dniu badania
Przed wykonaniem USG pacjenci powinni zrezygnować z picia kawy, żucia gumy oraz palenia papierosów.
Bardzo ważnym elementem przygotowania do diagnostyki obrazowej dróg moczowych jest wypicie na ok. 1-2 godzin przed badaniem około 1-1,5 litra wody niegazowanej. Ilość wypitego płynu potrzebna do wypełnienia pęcherza jest zależna od czynników indywidualnych. Należy wypić tyle płynów, aby pęcherz był średnio wypełniony, ale nie maksymalnie. W tym czasie nie można oddawać moczu. Pęcherz podczas rozpoczęcia badania powinien być wypełniony. Pozwala to precyzyjnie określić jego kształt i wielkość. Jest to ważne także w przypadku mężczyzn - umożliwia badanie prostaty.
W przypadku wątpliwości dotyczących przygotowania do badania, warto skonsultować się z lekarzem kierującym na badanie lub placówką je wykonującą.
USG piersi
Badanie USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania. Powinno być jednak wykonane między 1. a 10. dniem cyklu miesiączkowego. Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań USG i mammografii - jeżeli były takie wykonywane.
USG piersi kobiet w ciąży
Zaleca się, aby w okresie ciąży u pacjentek powyżej 35. roku życia skontrolować piersi przy pomocy diagnostyki obrazowej USG. Badani jest formą diagnostyki całkowicie bezpieczną, ponieważ bazuje na ultradźwiękach, które wnikają do organizmu i odbijają się od znajdujących się wewnątrz tkanek i narządów, dzięki czemu powstaje ich obraz.